
Aki új, garanciális, emészthető árú, és méretű (!)őrlőt keres, de kilépne az Iberital Challenge és klónjai, valamint a Graef kategóriából, annak már nehezebb a dolga. Lássuk a felhozatalt: Catler CG 8030, Eureka Mignon Istantaneo (mindkettő gond nélkül beszerezhető itthon), Bezzera BB005 (elvileg van importőre, gyakorlatilag...hagyjuk!). A Fiorenzato F4 Nano (tapasztalatból mondom) az „ajánlott” kategóriába tartozik, ám majd’ 200 000 Ft az itthoni ára, a Mazzer Mini otthonra kevésbé praktikus „pofozós” változatára 254 000 Ft-os árat találtam...


A tesztkészülékhez öblös, 1kg kávé elnyelésére képes babtartályt mellékeltek, ami véleményem szerint egyrészt otthoni használatra feleslegesen nagy, másrészt elrontja a vizuális összképet – kissé „fejnehéznek” mutatja a darálót. Mivel a gyári leírás szerint kisebb (500g-os) tartállyal is választható a modell, érdemesebb lenne azzal rendelni, hiszen a filigránabb fejrész 4 cm-es magasságcsökkenést is eredményezne. A gyári rezümé szerint törhetetlen műanyagból készült babtartállyal a méretén kívül más gond nincs: könnyen oldható gyorszárral csatlakoztatható a géptesthez. A tartály nyakrészén a profi darálókhoz hasonlóan egy műanyag lapocskával lehet elzárni a kávébabok útját, így a kehely szükség esetén akár kávéval teli állapotában is leemelhető az őrlőről.
A tartály előtt/alatt trónoló, kék háttérvilágítású, multifunkciós LCD-kijelzőn:
- választhatjuk meg a géppel való „párbeszéd” nyelvét (angol, francia, olasz, spanyol)
- programozhatjuk be külön-külön a szimpla, illetve dupla adag őrlemény mennyiségét – igen pontosan, 0,1 másodperces (!) lépésben
- olvashatjuk le a daráló „előéletét” (adagszámláló)
Az őrleményfinomság állítása két kezet kíván, így a véletlen eltekergetés kizárt: egyik kezünkkel lenyomunk egy rugós reteszt, ezután másik kezünkkel a babtartály nyakrésze alatt lévő, fogazott állítótárcsát átfogva tudjuk finom, apró osztásonként – tehát nem fokozatmentesen – szabályozni az őrlésfinomságot. Ezzel nincs is baj – azzal már inkább, hogy nincs semmiféle, az őrleményfinomság pontos, reprodukálható beállítását segítő fokozatbeosztás, skálázás! Iberital Challenge-en, Ascaso i2-n edzett lelkemen (ezeken sincs skálázás...) e tény nem ütött sebet, de azt mondom: kár volt ezen spórolni a Cunill tervezőműhelyében...!

Konklúzió: a vetélytársak között (és itt nem csupán a fentebb említettekre gondolok) van jobban csengő márkanevű, részletgazdagabb kivitelezésű modell, ez nem vitás. Vásárláskor azonban – különösen a hazai piacon – a vételár bizony, komoly szerepet játszik a döntéshozatalban, és e téren (is) jól áll a fekete spanyol versenyző: 1 év garanciával a bruttó vételára 89 900 Ft az importőrnél. (Ja, igen: egy tamper is lapul az őrlő gyári csomagolásában. Nem a szokásos, semmire sem jó, a nagyi stoppolófájára emlékeztető „kétfejű” vícctamper, hanem egy abszolút használható, normál méretű (58mm), jó fogású, fekete (műanyag?, teflon?) tömörítő – össze is fotóztam házi kedvencemmel, egy „nehézsúlyú” darabbal.)
Szerző: Yeahhh