Elsőként érkezett hozzánk a Sage legújabb kávégépe, a Sage SES881BSS - The Barista Touch Impress, hogy kipróbálhassuk és bemutathassuk nektek. Kíváncsian vártam a megérkezését, és gyorsan ki is csomagoltam a dupla dobozból. A dizájn, mondhatni a Sage formavilágát, és bevált sémáit hozza, ami szerintem a legtöbb embernek tetszik, többek között nekem is. Ráadásul ez az új gép már ránézésre is nagyon masszív benyomást kelt. A pultra feltéve pedig a súlyán is éreztem, hogy van benne anyag.
A kidolgozás szerintem példás minőségű. Annyira finom érzetet kelt ahogy végigsimítottam, sehol egy érdes él, vagy sarok. A megszokott dolgok továbbra is mind megtalálhatók az új gépen, amik már korábban is tetszettek: a csepptálca rejtett eszköztároló fiókkal, a több módon kényelmesen tölthető, kivehető 2 literes víztartály, az átgondolt és kézre eső kezelőszervek. Végül is bevált csapaton ne változtass!
Egyből szembetűnik a nagy képernyő, amely érintős kivitelű (még nedves kézzel is működött), illetve az őrlőnél található automata tömörítőrendszer kialakítása. Ez nekem már nagyon tetszett egy korábbi modellnél is (csak annak még nem volt érintőképernyője).
Ennél a gépnél nem bíztak semmit a véletlenre és szinte az összes elérhető „okosságot” fogták, és összegyúrták ebbe a készülékbe.
A másik, ami meglepett, hogy készüléknek gyakorlatilag nulla bemelegedési időre van szüksége. Bekapcsolás után 3 másodperc után már lehet is használni (a Sage ezt TermoJet rendszernek nevezte el). Kipróbáltam azt is, hogy hagyom tovább bemelegedni, de semmi értelme, mert nem lesz jobb a kávé, és hosszabb idő után pedig kikapcsol a gép, gondolom mindezt az energia takarékosság jegyében. Ennek ellenére meglepően jó kávét készített, betartva pár apró trükköt, amit a gép maga is javasolt.
Annyira intelligens a kicsike, hogy kis túlzással barista alapképzést tart, hogy hogyan tudjuk a legjobb kávét elkészíteni, figyelembe véve minden körülményt, hogy őrölt, vagy szemes kávét használunk…stb.
Minden megjelenik a kijelzőn és minden lépésen végig vezeti a felhasználót, attól függően, hogy milyen italt szeretne készíteni. Például, ha sima eszpresszót, akkor a tejgőzölés képe nem jelenik meg, csak az, ami az eszpresszó kávénk elkészítéséhez szükséges. Mindent be tudunk állítani nagyon egyszerűen és kényelmesen.
A gépbe egy Baratza őrlőt integráltak, amelynek az őrlési finomsága 30 fokozatban állítható (bármire tökéletesen beállítható), kúpos késkialakítású és össze van kombinálva az automata tömörítő rendszerrel. Na ez elképesztően jól működik. Kiválasztva, hogy egyszemélyes vagy dupla kosarat szeretnénk használni, be tudjuk állítani a számunkra megfelelő őrlésfinomságot. Ha elsőre nem lesz elég a kapott mennyiség, akkor még őröl hozzá, és az oldalsó tömörítő kar lehúzása után mutatja, hogy milyen a szint. Ha zöld, akkor minden rendben, ha piros, akkor még módosítani kell rajta. Írásban elmagyarázni sokkal nehezebb, mint a valóságban használni, annyira egyértelmű. A babtartály pedig gumi peremes fedelet kapott, hogy szinte légmentesen le lehessen zárni és kevésbé öregedjen a beletöltött szemeskávé. Amit külön kiemelnék, hogy nulla hulladék képződik, és semmi pazarlás, ami amellett, hogy rendkívül tisztán tudunk kávét készíteni, még a pénztárcánkra is jó hatással van, ha figyelembe vesszük a mai kávé árakat.
Aztán áthelyezzük a kart a főzőfejre (természetesen ezt is mutatja kijelző, hogy mit, hova és mikor), és itt is módosíthatunk a paramétereken. Az ital hosszától a készítési hőmérsékleten keresztül mindenbe belenyúlhatunk, ha szükségét érezzük. Ettől függetlenül az alap kávés italokhoz már előre programozott beállításokat is kapunk, amely a legtöbb esetben tökéletesen működik. De mint, említettem teljesen egyénre szabható, és a saját beállításunkat el tudjuk nevezni és elmenteni.
A kávé készítés indításakor először egy alacsony nyomású előáztatás aktiválódik, és csak utána épül fel a teljes nyomás, miközben láthatjuk másodpercben a készítés idejét, de bármikor le tudjuk állítani a folyamatot. Túl gyors, vagy túl lassú lefolyás esetén már érkezik is a javaslat, hogy min állítsunk.
Szóval tényleg nagyon átgondolt konstrukcióról van szó, és látszik, hogy aki tervezte az látott már kávégépet és van róla fogalma, hogy hogyan is kell egy normális kávét elkészíteni.
A folyamat tehát annyi, hogy kiválasztjuk, hogy milyen italt szeretnénk készíteni (az összes alapital fényképpel benne van a gépben), és innentől kezén fogva vezeti a felhasználót, lépésről-lépésre. Ha pedig valaki szeretne bármit módosítani, akkor arra is ott a lehetőség.
Itt említeném meg, hogy a készülék kapott egy MilQ névre keresztelt automata tejhabosító rendszert, aminél összesen annyi a dolgunk, a géphez kapott tejgőzölő edénybe beleöntsük a tejünket, és megadjuk, hogy milyen tejet használunk, aztán attól függően, hogy milyen italt választottunk a gép elkészíti az ahhoz való tejhabot.
Figyeli folyamatosan a hőmérsékletet a csepptálcánál található szenzoron keresztül, és csak a megadott hőmérsékletig (40 és 75 celsius fok között szabályozható) melegíti a tejet. Ráadásul tudja kezelni a növényi tejeket is (mandula, zab és szójatej). Természetesen itt is lehetőség van, bármin módosítani. A hab mennyiségétől kezdve a hőmérsékleten keresztül, ízlésünknek megfelelően. A folyamat végén pedig jelzi, hogy töröljük le a gőzcsövet, majd automatikusan átöblíti, hogy legközelebb is higiénikusan tudjunk tejet gőzölni.
Lehetőség van a „kézi” tejhabosításra is, ha valaki mondjuk jobban benne van a témában és úgy érzi, hogy saját maga jobb tejhabot tud készíteni, mint a gép.
Az biztos, hogy akár latte-artra alkalmas tejhabot is képes készíteni. Az én ízlésemhez képest picit „vizesebb” a végeredmény, mint ahogy az abszolút tökéletes lenne, de lássuk be, hogy ez azért nem erről szól. Természetesen forróvíz vételi lehetőségünk is van, de ezt már szinte felesleges is említeni, mert a Sage üdvöskéje annyi mindent tud, hogy egy cikk keretében szinte lehetetlen lenne (vagy unalmas) bemutatni az összes funkciót. Akit annyira érdekel az úgyis megnézi személyesen.
A menüben a komplett gépkönyvtől kezdve a karbantartási funkciókig részletesen minden benne van, és gyakorlatilag mindent mozgó ábrák segítségével bemutat a gép, hogy hogyan kell csinálni. Tényleg végtelenül egyszerű a kezelése. A fiam elsőre, minden macera nélkül készített vele magának kávét, és a lányom is nagy megelégedéssel nyúzta a tesztidőszak alatt, sőt mondta is, hogy tartsuk meg.
Próbáltam gondolkodni rajta, hogy hol tudnék fogást találni a gépen, hogy ne csak jókat írjak róla, de bevallom, hogy nem nagyon lehet. Talán jobb lenne egy 58 szűrőtartókar (a könnyebben beszerezhető alternatív szűrőkosarak miatt), esetleg egy dual bojler jó lett volna, vagy ha a gőzcső jobban mozgatható lenne, és lenne egy dedikált gombja, amivel lehetne szabályozni (de szerintem a felhasználók 99%-a úgyis automatán fogja használni). Fel lehetne róni, hogy nem lehet úgy előmelegíteni, ahogy megszoktam a saját gépemnél, de a vicc az, hogy amíg engedünk egy csészemelegítő csapolást, amit javasol a gép, úgy már nagyon jó végeredményt kapunk. Vagyis, ha nem vagyunk abszolút maximalisták ezen a téren, akkor bőven meg fogunk elégedni a kapott kávéitalok minőségével. Ha pedig még ennél is töbre vágyunk, akkor ott az Sage Oracle Touch.
Véleményem szerint ezt a gépet amúgy is azoknak találták ki, akik egyszerűen, mindenféle bűvészkedés nélkül, gyorsan, tisztán szeretnének egy jó minőségű kávét készíteni, és ebben ez a készülék tökéletes partner, és egyáltalán nem okoz csalódást. Az otthoni fanatikus „home baristák” pedig valószínűleg úgyis másfelé fognak keresgélni.
Kávéfőzők, kávégépek, kávékészítési eszközök bemutatói
- Józsa János
- Kávéfőző tesztek, bemutatók