Mi szükséges a jó eszpresszóhoz? Nagyon röviden 5 db. „M” betűvel foglalható össze, amelyet Olaszországban, „az 5M szabálynak” nevezik:
Miscela – a felhasznált, megfelelő pörkölésű és frissességű kávékeverék (Espresso Blend)Macinadosatore – a megfelelő őrlésfinomságot előállító őrlőkúpos vagy őrlőtárcsás DARÁLÓ (Grinder)
Macchina Espresso – az eszpresszó gép, 9 bar nyomást előállító pumpával és 88°C–92°C víz előállatására képes fűtőberendezéssel (Coffee Machine)
Mano dell'operatore – a barista keze, hozzáértése és gondossága (Skill of the Barista)
Manutenzione – az eszközök megfelelő karbantartása és tisztítása (Maintenance)
Mindezekről külön-külön is érdemes majd talán egy másik írásban is szót ejteni, hiszen az eszpresszó minőségét mindegyik tényező jelentősen befolyásolja, és az eredmény meglátszik a crema (krém) minőségén is.
Az eszpresszókészítés aranyszabálya:
88°C–92°C hőmérsékletű vizet9 bar nyomáson átpréselünk
25-30 másodperc alatt
7-10 g (egycsészés szűrő) megfelelő finomságú és tömörítésű kávéőrleményen, melynek eredményeként 25-30 ml eszpresszóitalt kapunk.
(Megjegyzés: lényeges, hogy abban az esetben, ha kétcsészés szűrőt használunk, akkor is 25-30 másodperc a készítési idő – az eszpresszót tkp. nem „főzzük”, hanem „préseljük”, azaz a vizet átpréseljük a tömörített kávépogácsán –, ekkor a szűrő kialakítása miatt 60 ml eszpresszóitalt kapunk.)
Szemléletes ábra egy Lavazza-kötényen:
Egyértelműen kimondhatjuk, hogy az igazi olasz eszpresszó védjegye az a crema-nak nevezett mogyorószínű, világosabb-sötétebb mintázatú, foltos, ún. „tigriscsíkos”, vastag krémréteg, amely a kávé felszínét beborítja. Szerepe nem csak esztétikai jelentőségű, bár kétségtelen, hogy amióta létezik eszpresszó-technológia, azóta a crema kötelező eleme ennek a kávéitalnak.
A csészében a kávé tetején elterülő szép, mutatós krémréteg szinte mindent elmond az említett „5M”-ről, az eszpresszóról és arról, aki pörkölte, keverte, darálta, tömörítette, elkészítette és felszolgálta a kávéitalt (a gyors felszolgálás légyeges e kávéitalnál!). A crema tehát nem csak esztétikai szerepet tölt be, hanem az eszpresszó minőségének diagnosztikai eszköze, egyfajta látletet is.
Hogyan, mitől, mikor keletkezik és milyen a valódi crema?
Amikor a megfelelő mennyiségű és őrlésfinomságú, kellő állagúra (konzisztencia!) tömörített kávépogácsán keresztülpréseljük 9 bar nyomáson a 88°C-92°C hőmérsékletű vizet, gázképződés is történik, elsősorban szén-dioxid szabadul fel, és ennek (is) köszönhető az eszpresszóra szinte kötelezően jellemző krémes, a világosbarnától a középbarnáig terjedő színű felső réteg, az úgynevezett crema megjelenése. A pörköltkávéban sok széndioxid található, főleg friss pörkölés esetén, erről „A pörkölt kávé optimális tárolása” c. írásban már szóltam, olvasható ezen a honlapon is. A széndioxid a pörkölt kávé egyfajta természetes védőgáza, a levegőt (és ezáltal a káros oxidációs folyamatot) távoltatja.Ha igen friss pörkölésű kávéőrleményből készítünk eszpresszót, a crema jellegzetesen savanykás ízű a benne levő nagymennyiségű oldott széndioxid, azaz a szénsav miatt. Később, nem teljesen friss pörkölésű kávé darálása után is marad széndioxid a cremában, de kevésbé érezhető a szénsavas íz. Abban az esetben, ha sokáig levegőn állni hagyjuk a kávéőrleményt (pl. mert előre ledaráljuk a kávét), akkor a crema képződés jelentősen csökken, sőt, egy idő után teljesen el is tűnhet. A cremában a kávé számos összetevője koncentráltan megtalálható (zsírok/olajok, fehérjék, szénhidrátok/cukrok, ásványi anyagok stb.), a kávéolajok vizes oldata is ez egyben, tehát egyfajta emulzió, olyan emulzió és kolloid, amely a 9 bar nyomású és a kellő hőmérsékletű víznek köszönhetően képződik. A pörkölt kávészemek körülbelül 30%-a vízben oldható anyagokból áll! Az eszpresszó-technólógia célja, hogy a megfelelő arányban, a megfelelő minőségű és mennyiségű anyagok kerüljenek kioldásra.
A pörkölt kávészemekből kioldódó anyagok (tehát a 30%-ból) körülbelül 60%-a, azaz kétharmada viszonylag könnyen kioldódik, maradék egyharmada nehezebben oldódik ki, és hosszabb idő alatt, magasabb hőmérsékleten. A magasabb hőmérsékleten és nehezebben kioldódó anyagok kellemetlenül savas, keserű ízű, adsztringens összetevőket tartalmaznak. A cél az, hogy a kávé készítése során a kétharmadnyi könnyen kioldódó anyagokat nyerjük ki, és akadályozzuk meg, hogy a savas, keserű ízű rész belekerüljön az italba. Ez a „szétválasztás” a víz hőmérsékletének szabályozásával (88°C–92°C) és az idő (25–30 sec.) optimális megválasztásával érhető el.
Az alacsony hőmérsékletű víz (<88°C) és a rövid ideig tartó nagynyomású „préselés” (kávéfőzési idő), nem old ki elegendő íz- és aromaanyagot, tehát a kávé híg lesz, a crema pedig vékony, világosbarna, homogén szerkezetű, és tigriscsíkok, foltosodás nélküli (ld. a fényképeket!).
A túl magas hőmérsékletű víz (>95°C) és a túlzott kávéfőzési idő (>30 sec.) esetén már megkezdődik a mellőzendő anyagok kioldódása is, ekkor lesz a kávé savanykás, savanyú, vagy keserű ízű, a crema pedig „égett”, sötétbarna, vékony, a csésze falánál esetleg még sötétebb barna gyűrűvel, esetleg itt-ott „kilukadva” (ld. a fényképeket!).
Ha a crema képződését vizsgáljuk, megállapíthatjuk, hogy a nagy nyomás alatt ezerszámra képződnek gáz- és olajgömböcskék, amelyek egymással összeállva legalább 2-5 milliméter vastag, tömör, megkeverés után ismét összezáruló, mogyoróbarna krémréteget képeznek az eszpresszó tetején. A crema sűrűsége, az olajos érzetű viszkozitás a testesség érzetét kelti, az aromahordozó lipidek pedig megnyújtják az ízhatást és kiemelik az ízeket is, és megőrzik azokat. Ezért a crema nemcsak szép, hanem rendkívül hasznos is!
Az eddigiekből is láthatjuk, hogy a kellő mennyiségű crema egyfajta tárgyilagos bizonyítványt állít ki a kávéőrlemény megfelelő finomságáról, a tömörítés minőségéről, a leadrált pörköltkávé ill. az őrlemény frissességéről is. Ezen túlmenően a színéből, mintázatából lehet következtetni a készítéskor használt víz nyomására és a víz hőmérsékletére is… Elvárás, hogy egy eszpresszóital legkevesebb 1/10-e legyen crema, tehát a jó eszpresszónak minimum 10%-a krém kell legyen.
A crema tehát nem csak esztétikai, hanem diagnosztikai jelentőséggel is bír tehát. Egyszerre jelzi a jól elkészített eszpresszót, és diagnosztikai eszköz is, mert megmutatja, hogy az eszpresszókészítés folyamatában hol történhetett hiba.
A megfelelően elkészített eszpresszó cremája mogyorószínű, sötétesebb barna. Nem sárgás és nem drapp, vagy világos. Felülete nem egyszínű, nem homogén, hanem tigriscsíkokhoz hasonló, esetleg foltos. Buborékok nem láthatók benne, körkörösen a pohár széléhez tapad, arra szinte „felkúszik”. A crema így őrzi az elkészített eszpresszó aromáit is, hiszen fogyasztás közben is szinte lefedi az italt. A jó crema tehát tapad a csészéhez, a kristálycukrot rövid ideig megtartja a kávé felszínén, megkeverés után pedig tökéletesen összezárul!
Itt szólnom kell arról is, hogy nem minden krémes hab crema! Mivel a crema szinte teljes mértékben összeforrt az eszpresszó megjelenésével, bizonyos eszpresszógépekbe (a szűrőbe, vagy pedig a szűrőtartó karba) cremafokozót szerelnek. A „cremafokozó” tkp. egy külön szelep vagy szeleprendszer, amelyik csak akkor nyit, amikor a szűrőben már felépült a kívánt nyomás, és a kávé ilyenkor egy szűk nyíláson, levegővel keveredve, mintegy porlasztva távozik. Fontos hangsúlyozni, hogy ez a „fokozott” crema nem valódi, a színe jóval világosabb, a mintázata homogén, gyakran jelennek meg a felszínén kisebb-nagyobb gyakran szétpattanó buborékok, és nem tapad olyan mértékben a csésze falához, mint a valódi crema, így tehát annak ízmegőrző szerepét sem tudja betölteni!
A cremafokozó szelepet bizonyos gépekben azoknak szánják, akik nem akarnak kávét minden alkalommal frissen, megfelelő finomságúra darálni, és/vagy nem áll szándékukban darálót vásárolni. Itt hangsúlyoznunk kell azt, hogy a megfelelő eszpresszó elkészítéséhez a daráláló nem másodrendű, sőt, a daráló minősége több szempontból is fontosabb, mint maga az eszpresszógép… Némi túlzással állítható, hogy a jó eszpresszót a daráló „főzi”…!
Gyakori megoldás, hogy a krémfokozást nem külön szeleppel vagy szeleprendszerrel érik el (pl. ilyenek a Saeco szűrőtartó karok többsége), hanem egy duplafenekű szűrővel (gyakori megoldás ez a Krups gépeknél) ld. kép. Az ilyen szűrőnek, dupla rétegű alja van: a belső ugyanolyan, mint bármely más szűrő esetében, de a külső le van szűkítve, csak egy kis lyuk található rajta. A nyomás felépülése után a kávé a szűk nyíláson szinte porlasztva távozik, keveredik a levegővel és felhabosodik. De ez esetben sem beszélhetünk valódi cremáról. Sokan, ha ilyen szűrővel rendelkeznek és már komoly darálót vásároltak, esztergályossal leválasztatják a szűrő alsó, szűkített részét, így egy teljesen átlagos szűrőt kapnak, amely a megefelelő darálás esetén képes minőségi cremát is produkálni. Jellegzetesen sápadt színű, krémfokozó berendezéssel főzött kávét készítenek az automata gépek is.
Egy gondolat a tigriscsíkokról
Említettem, hogy a crema sötétbarnás, mogyorószínű, világosabb-sötétebb mintázatú, foltos, ún. „tigriscsíkos” krémréteg, amely a kávé felszínét egyenletesen beborítja. Sokan vizsgálták, hogy mi okozhatja ezt a szép mintázatot, a „tigriscsíkot”, melyet oly sokan áhítanak az eszpresszójukra. A tigriscsík titka a víz optimális hőmérsékletében rejlik, de még inkább a megfelelő darálásban! A cremában megjelenő csíkok gyakorlatilag kevés, de nagyon-nagyon apró, szinte porszemnyi kávészemcsék, őrleményszemcsék, melyek kicsit (a kis felületük miatt) megégnek. A jó daráló ugyanis nagy felületűre, szinte „hópehely-szerűre” (növekszik a kioldódás mértéke!) darálja-faragja a kávészemcséket, de közben darál kisebb szemcséket is, potosabban: keletkeznek kisebb szemcsék is, amelyek mintegy „kibélelik” az őrleményben levő hézagokat. Ilyen őrlemény esetén egyenletesen lehet tömöríteni, a kávépogácsa konzisztenciája, állaga nagyon jó lesz (olyan ez, mintha egy vödörbe tennénk teniszlabdákat, pinponglabdákat, kisebb vagy nagyobb gólyókat: minél több méretű van, és ezek aránya minél optimálisabb, annál kevesebb lesz közöttük a hézag…).Tudjuk, hogy a megfelelő őrlésfinomság nem elegendő a kávé kellő tömörségének eléréséhez, ezért kell tömöríteni, tamperolni a kávépogácsát. A kávépogácsa kellő tömörségére/tömörítésére azért van szükség, hogy a főzőfejből rázúduló nagynyomású forró vízzel szemben bizonyos ellenállást alkosson. A darálmány átlagos szemcseméreténél kisebb szemcséknek ebben is nagy szerepük van, mert a nagyobb kávérészecskék közötti hézagokat kitöltve még tömörebb kávépogácsát kapunk. A kioldódás kezdetén a víz hatására a kávészemcsék térfogata megnő, meg is dagadnak, ez lelassítja a víz áthatolását a kávépogácsán. Ekkor szabadul fel széndioxid is, így képződik a crema. A szép tigriscsíkos minta arról árulkodik tehát, hogy nagyon jó minőségű a daráló, megfelelő állapotúak az őrlőkúpok vagy őrlőtárcsák!
Arabica és robuszta – milyen kávékeverék kell a jó eszpresszóhoz?
Számos hagyomány és tapasztalati tény mutatja, hogy az eredeti, klasszikus olasz eszpresszó kávékeverékekhez a drágább arabica kávék mellé bizonyos arányban jó minőségű robuszta is kell! Kissé leegyszerűsítve, de a lényeget megragadva állíthatjuk, hogy az arabica-fajták adják az árnyalt ízvilágot és a savas/savanykásabb jelleget, a robusta-fajták adják a testességet, a kesernyés jelleget és a tartós, vastag cremát. A két kávéfajta – az arabica és a robusta – tehát kiegészíti egymást. Korábban, főleg az USA-ban – több helyütt merő sznobságból – több pörkölő csak arabicát használt, de egyre gyakrabban és egyre többen jönnek rá arra, amit az olaszok már rég tudnak, hogy bizony a jó minőségű eszpresszó-kávékeverékekben helye van a megfelelő arányú és minőségű robustának is. A valódi olasz eszpresszókeverékek mindig is tartalmaztak bizonyos százalékban robustát, ez adja ugyanis az eszpresszó testességét, krémjét is.A crema-képzés szempontjából nagy jelentősége van annak, hogy mely termőterületről származik a kávé, és hogy milyen technológiával dolgozzák fel a zöld kávét. Ha mosással (vizes eljárással) tisztítják a kávészemeket és leoldják róluk a pergamenszerű hártyát, csökken a kávé krémképzési hajlama, képessége. A mosott arabica szinte alig ad cremát! A száraz eljárással kifejtett arabica kávébabok gyakran jelentős mennyiségű cremát képesek a csészékbe varázsolni, mivel a vizes eljárás mellőzésével nagyobb mennyiségben megmaradnak a kávébabban lipidek, zsírok, oldékony anyagok, cukrok…
Amiről a crema mesél. Példák és képek:
1. Alacsony kioldódás, alulexponált, „gyenge főzet”:Tünet/tulajdonság:
Világos, mogyoróbarna, vékony, könnyen szertefoszló krémréteg.
Nagyobb buborékok jelenléte.
Gyenge íz és kevés aroma.
Oka:
Kevesebb, mint 7 g kávéőrlemény
88°C-nál alacsonyabb vízhőmérséklet
8-9 bar-nál alacsonyabb pumpanyomás
Túl durva szemcséjű őrlemény
Gyenge tömörítés/tamperolás
Kioldási („főzési”) idő rövidebb, mint 20 sec.
2. Túlzott kioldódás, túlexponált, „túlégetett főzet”:
Tünet/tulajdonság:
Sötét, mahagóni színű krém, sötét/fekete csíkokkal.
A csésze közepén vékonyabb, elvékonyodik, vagy éppen „kilyukad” a krém, fekete gyűrű képződik.
Erős, keserű, adsztringens (összehúzó), fanyar íz és kevés aroma.
Oka:
95°C-nál magasabb vízhőmérséklet
10 bar-nál magasabb pumpanyomás
Túl finom szemcséjű őrlemény
Túl erős tömörítés/tamperolás
Kioldási („főzési”) idő hosszabb, mint 35 sec.
3. A tökéletes eszpresszó
Tulajdonság:
Mély-mogyoróbarna, enyhén sötétbarna csíkos vagy foltos, 3-4 mm vastag krémréteg.
Egyenletes, apró, szemmel nem látható, krémmé formálódó buborékok.
Megkeverés után összezáruló krémréteg, amely erősen tapad a csésze oldalára.
Sűrű testesség, aromás, telt, harmónikus ízek. Jellemzően karamellre, csokoládéra, dióra, pirított kenyérre emlékeztető aromákat hordoz magában.
Módszer:
8-10 g kávéőrlemény
92°C-95°C hőméréskletű víz
9.5 bar pumpanyomás
Kioldási ("főzési") idő: 25-30 sec.
Tömörítési/tamperolási erő: 18-20 kg
Tiszta, lágy vagy lágyított víz
Jól karbantartott, tiszta gép, szűrőtartó kar, szűrő, felsőszűrő
Fontos:
mindig ellenőrizzük a főzési időt! A tamperolás ereje legyen mindig egyforma (lehet gyengébben, és lehet erősebben tömöríteni, a hangsúly a kávépogácsa konzisztenciáján, megfelelő állagán van)! A lefőzési időt, mely minden esetben 25-30 sec., lehetőleg mindig és elsősorban a darálási finomság beállításával végezzük! Ne kompenzáljuk a rossz vagy hanyag daráló-beállítást erős tamperolással, hanem szánjunk kellő időt a daráló – adott kávéfajtának megfelelő – finomhangolására, beállítására, ha szükséges, akkor kellő gyakorisággal (a hegedűművész is minden koncert előtt finomangolja a hangszerét). Ne felejtsük el, hogy a levegő relatív páratartalmának is van hatása akkor, amikor őröljük a kávét: magasabb páratartalom esetén durvább őrleményre lehet szükség, mert már darálás közben a kávészemcsék vizet vesznek fel és megdagadnak. Elképzelhető, hogy egy alacsonyabb páratartalmú helyiségben ugyanaz a kávé, amihez a darálót egy magasabb páratartalmú helyiségben állították be korábban, már nem működik, hanem finomítani kell a darálás finomságán, mert különben alulexponált, kiszőkült, híg eszpresszót készítünk…
Néhány további kép és rövid magyarázat arról, hogy miről árulkodik a crema színe és állaga:
Fotók: sweetmarias
Kun András N. (andrew7)