A dobozban mindent megkapunk ami az induláshoz szükséges. Maga a készülék zseniálisan egyszerű, mint ahogy a képen is látszik. Egy törhetetlen műanyag henger, melynek aljára kell rácsavarni a szűrőt, amibe egy papírfiltert kell elhelyeznünk. Miután ezt rátekertük beleöntjük a ledarált kávét, a kellő hőmérsékletű vizet, megkeverjük. A dugattyú behelyezésével, és a lenyomásával keltett légnyomás segítségével, a forróvizet átpréseljük a papírfilteren, ezzel is javítva a kioldódás hatékonyságát. Gyakorlatilag a kávégépek magasnyomású technológiáját ötvözték a filteres (áztatásos) technológiával.
A használati utasítás szerint az egész folyamat amíg a víz a kávéval érintkezik nagyjából 30 másodperc (10 másodperc kevergetés, és kb. 20 másodperc amíg lenyomjuk a dugattyút). Ezzel a módszerrel egy sima, gazdag aromákkal rendelkező kávét kapunk, lényegesen kevesebb keserűséggel, mint más eljárásokkal. A gyártó 80 Celsius fok körüli vízhőmérsékletet ajánl, hogy a kapott eredmény mellőzze a keserű ízeket (a későbbiekben majd látjuk, hogy a felhasználók 75-95 Celsius fokig szinte minden hőmérsékletű vizet használnak).
Itt egy videó, hogy mi is ez az AeroPress valójában, és hogyan működik:
- Az AeroPress nagyon kedvező árú (nagyjából 6000 Ft-ért megvásárolható)
- Kezelése egyszerű, bárki számára pillanatok alatt elsajátítható
- Az alacsony ( 80 Celsius) hőmérsékletnek köszönhetően, kevesebb keserű aroma
- A légnyomásnak köszönhetően lerövidíthető az áztatási idő
- Jóval kevesebb a savtartalma (csaknem ötöde), mint a hagyományos csöpögtetős eljárással készült kávénak, így az érzékeny gyomornak is kevésbé irritáló
- Az elkészítési módok szinte kimeríthetetlen lehetősége (játszhatunk a darálási finomsággal, a vízhőmérséklettel, vízmennyiséggel, és az áztatási idővel)
- Nagyon finom, szinte elronthatatlan végeredmény
- Felépítésénél fogva gyakorlatilag nincs ami elromolhat
- Nagyon könnyű a tisztítása, pillanatok alatt elmosható
A többi csöpögtetős eljárással összehasonlítva, szinte mindegyikkel szemben van előnye:
A French Press -nél a durva darálás miatt csökken a kioldódás, és emiatt szükséges a hosszú áztatási idő, ami miatt pedig a végeredmény kesernyésebb. Nehezebb a tisztán tartása, és nem olyan tiszta a végeredmény, mint az AeroPressel (lehet benne apró kávéőrlemény). Továbbá a French Press kávé nem nagyon alkalmas tejes italokhoz. Ezzel szemben az AeroPress -el készített kávé teljesen tiszta, az alkalmazott mikro filternek köszönhetően, az áztatási idő sokkal rövidebb, és tisztán tartása is csak néhány másodperces művelet.A Hagyományos csepegtető eljárásnál a forróvíz először túl meleg ahogy eléri az őrölt kávé felszínét, majd ahogy áthalad a kávén lehűl, és lecsökken a hőmérséklete, így az extrakció gyenge lesz. A másik probléma, hogy nem egyforma a kávé közepénél és szélénél a kávé vízzel történő érintkezése, mivel a közepénél jóval intenzívebb, és erőteljesebb az extrakció, ezáltal a végeredmény is keserűbb. Az AeroPress -nél a keveréssel ezek a hibák kiküszöbölhetők, és az őrölt kávé minden része, azonos hőmérsékletű vízzel érintkezik. Továbbá a készítési idő is rövidebb, ami megint csak jótékony hatással van a nem kívánt keserűség elkerülésére.
Az elkészült kávé véleményem szerint semmiféle ízesítést nem igényel, üresen a legfinomabb (persze ízlések és pofonok...).
Úgy gondolom, hogy az eszpresszó technológiával nincs értelme összehasonlítani, mivel az AeroPress nem eszpresszóképes, ahogy azt már említettem. Így aki kimondottan olyan eszközt keres, annak nem ajánlom. Azonban aki egy olcsó, kiemelkedő ár/érték arányú kávékészítőre vágyik, annak mindenképpen érdemes megkóstolni, kipróbálni az AeroPress -el készült kávét.
Lehetőség van a kotyogóhoz hasonlatos kávé előállítására is. Ebben az esetben sötétebb pörkölésű kávébabot, és közel eszpresszó finomságú, őrleményt érdemes használni, majd azt leönteni 1-1,5 dl 90-95 Celsius fokos vízzel, gyorsan megkeverni, majd lenyomni.
Néhány tipp, avagy a legnépszerűbb metódusok:
Nagyon sok készítési eljárást kipróbáltam, és nem merném egyikre sem azt állítani, hogy ez vagy az a nyerő. Mindegyik egy picit másabb végeredményt ad, és mind finom. Az hogy kinek melyik tetszik a legjobban ízlés dolga.Segítségül néhány tanács, amit talán érdemes figyelembe venni (persze nem szentírás):
1. |
Melegítse fel a vizet a megfelelő hőmérsékletre (a gyári ajánlás a 80-85 celsius, de sok esetben ennél melegebb 90-95 celsius fokos hőmérsékletet ajánlunk). |
2. |
Mérjen ki 14-17g kávét, és őrölje meg a filteres kávéhoz használt őrleménynél finomabbra (az eszpresszó, és a filter között). A kávé mennyiségének irányadó lehet a SCAA/SCAE iránymutatása, amely (SCAE-55gramm / liter, SCAA-64gramm / liter) mennyiséget ad meg. |
3. |
Állítsa fejre az összeszerelt AeroPress-t (a dugattyú legyen alul). |
4. |
Öblítse át forró vízzel a filterpapírt. |
5. |
Öntse az AeroPressbe az őrleményt, majd öntse rá a megfelelő hőmérsékletű vizet, úgy, hogy csak 3/4-ig tölti fel a hengert. |
6. |
Óvatosan kevergesse 10 másodpercig. |
7. |
Hagyja állni kb.20-30 másodpercig, miközben forróvízzel melegítsen elő egy csészét. |
8. |
Tekerje fel a műanyag kupakot a szűrővel, és visszafordítva helyezze a csészére. |
9. |
Nyomja le lassan óvatosan a dugattyút, amíg a kávé a csészébe nem folyik. |
10. |
Élvezze a finom kávét! Amennyiben szükséges forró vízzel tovább hígíthatja az elkészült italt. |
A Brewing Guide Episode 1: Aeropress from Stephen Leighton on Vimeo.
Letölthető használati útmutatók a Has Bean, és a Sweet Maria's műhelyéből.
Remélem sikerült felkelteni az érdeklődést az AeroPress iránt, és sokan kipróbálják. A fórumunkon pedig várom az ezzel kapcsolatos élményeket, és tapasztalatokat.