KezdőlapbelépésregisztrációFórumkosárfacebookyoutube

New Gaggia Baby - termikus feladvány

Több
12 éve 3 hete #1 Írta: Cézé
New Gaggia Baby - termikus feladvány téma létrehozva Cézé által
Sziasztok!

Látom én, a vasvella meg a korbács se győzne meg Benneteket arról, hogy a fórummotor adta lehetőségekkel élni nem eretnekség. Szal "kávézda" olybá tűnik halva született, de a "never ever giv' up!" és az "I will survive" jegyében, de NEM KÉNYSZERBŐL próbálkozom egy témával. Hátha nem súlyt le rám az inkvizíció.....

A téma adott. Tudom más gépek vannak a Ti homokozótokban, de én még nem győződtem meg arról, hogy a ráfordított felárért nyújtott előnyök kárpótolnak-e a trade-off-ért (félórás melengetés, és még így is kileng - jajj-jajj-ajajajjj, nincs spontán kávéfőzés, hacsak nem hagyom bekapcsolva egy álló napon át). Engem az e-61-esek, egyelőre kizárólag a lenyűgöző optika/kivitel (nyilván majdnem elnyűhetetlen belsőt rejt) miatt vonzanak.

Szóval ispiráltak a tizedfokos hőmérsékleti cunamikkal foglalkozó hozzászólások. Ezért ma hajnalban méricskéltem (csak stopper!!!) egy kicsit. Szeretném az optimumhoz közeli fázisban üzemeltetni a bébit (presszókávé). A megfigyelés a következő volt (gép kikapcsolva, a rendszer tehát szoba hőmérsékletű (23,4 C :-)))))):

56mp fűtés - ready (szerinte)
20mp pihi
14mp fűtés
35mp pihi
11mp fűtés
58mp pihi
11mp fűtés
1p32mp pihi
9 mp fűtés
2p18mp pihi
9mp fűtés
3p03mp pihi
9mp fűtés
3p36 pihi
9mp fűtés
4p18 pihi
9mp fűtés

itt eluntam. Vak is látja, hogy amint melegszik át az egész rendszer, úgy korrigálnak a fűtési és tengleng periódusok. Az, hogy a lefolyás alatt feltehetően olyan hőmérséklet-kilengéseket produkál, aminél Roberto már csak a harakiri és az "öntökön-szúrás" között hezitálna, nos ez tiszta. Más kérdés - ezt nem én jegyzem meg először -, hogy az ízén megérezni-e. Tudva azt is persze, hogy mindenki az általa PERFECT SHOT-nak ítélt produktum korrekt reprodukcióját hajhássza. Én is. Amúgy fantasztikus presszókávékat iszom, bitang cremá-val, példaszerű (optika és idő) lefolyással.

A kérdés tehát a Gaggia-k, kommersz pumpás gépek lelkét, hőszabályzását ismerőkhöz szól:

Mi az optimális vagy ahhoz közeli pillanat egy ilyen gépen a presszó kávé lehúzásának? Hozzáteszem, hogy természetesen a csészét és a szűrőtartót/szűrőt mindig MEGFELELŐ hőmérsékletűre melegítem (kifolyó nélkülire tuningolt szűrőtartó).

A kávé kifogástalan forrásból, friss, pünkt tökkkéletesre pörkölve :-))))))).

Mit mondtok hozzáértők?

Üdv!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 3 hete #2 Írta: SiD
SiD válaszolt a következő témában: Re: New Gaggia Baby - termikus feladvány
[answer author=Cézé link=topic=383.msg37639#msg37639 msg=37639][/answer]
első bekapcsolástól számítva kb 15 perc üresjárat után érdemes csapolni, úgy, hogy kivárunk egy fűtési ciklust és amikor az befejeződik, akkor indítjuk a csapolást.
a csapolás előtti 7 percben nem illik csészemelegítésre vizet venni a gépből, mert az csökkenti a fejhőmérsékletet.

ugyanez igaz a két csapolás közötti várakozásra is. érdemes 7 percet várni két csapolás között, hogy a fej-bojler hőmérséklet kiegyenlítődjön.

persze ez csak egy irányadó javaslat, ami átlagosan jó eredményt ad, de néha el kell ettől térni nagyon alacsony vagy nagyon magas hőigényű kávék esetén.

ilyen esetben kitűnő mankó egy PID vezérlő.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 3 hete #3 Írta: Monyesz
Monyesz válaszolt a következő témában: Re: New Gaggia Baby - termikus feladvány
[answer author=Cézé link=topic=383.msg37639#msg37639 msg=37639][/answer]
Tudtommal a New Baby kicsit más, mint a régiek (Primo és még utána is a fix thermosok, valamint a Classic), de én is kb azt veszem alapul, amit a GC-sek kitaláltak némi hőmérőzésre támaszkodva. Tehát nem bezavarva üres csapolásokkal a gép hőháztartását, a felfűtési ciklus vége után 30mp-cel indítom a csapolást. Ekkor van hőcsúcson, és kb ilyenkor elég jó eséllyel végig tartja a hőfokot.

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 3 hete #4 Írta: Monyesz
Monyesz válaszolt a következő témában: Re: New Gaggia Baby - termikus feladvány
[answer author=Cézé link=topic=383.msg37639#msg37639 msg=37639][/answer]
"Tudom más gépek vannak a Ti homokozótokban, de én még nem győződtem meg arról, hogy a ráfordított felárért nyújtott előnyök kárpótolnak-e a trade-off-ért..."

Ne legyél 'elvarázsolva', hogy csak ipari közeli gépekkel bírunk kávét készíteni. Nekem napi használatban egy Solisom van (gyak saeco bronzbojler, és némi elektronika, azaz nem termosztátos vezérlés), és egy korai Gaggia Baby, állítható termosztáttal. Darálóból van egy Compak K6-om és egy olyan LSM 90A, mint neked. De van egy DeLonghi és egy thermoblokkos Quick Mill is... :P
A pörkölődet meg nyálcsorgatva nézem ! :o

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 3 hete #5 Írta: Cézé
Cézé válaszolt a következő témában: Re: New Gaggia Baby - termikus feladvány
[answer author=SiD link=topic=383.msg37647#msg37647 msg=37647][/answer]

Banyek! 15 perec!!! Ha egy dupla presszókávé után, újabb kettőt akarok "húzni", akkor nekem úgy zubog ki belőle a nedű, hogy az 50-es shotos poharakban csak a felületi feszkó tartja bent a lét. És azt nem is lehet másnak minősíteni. Tény, hogy a 4 presszókávés szeánszok nem sűrűk, és ott még nem szofisztikáltam túl a metódust, de nekem pont úgy tűnt, hogy ilyenkor jól esett neki egy rövid hűtőcsapolás. Ezek szerint baromságot csinálok ilyenkor.

Üdv!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Több
12 éve 3 hete #6 Írta: Cézé
Cézé válaszolt a következő témában: Re: New Gaggia Baby - termikus feladvány
[answer author=Monyesz link=topic=383.msg37650#msg37650 msg=37650][/answer]

Szép gyűjtemény Monyesz! Az E61 engem is foglalkoztat. Voltaképp muszáj lenne. Ezt mantrázom legalábbis magamnak egy ideje......

A Cafemino szerelemgyerek. Hál istennek, már annyi ismerős vált függővé a friss kávétól, hogy hiába a megtérülés reménytelensége, túl sok barátot vesztenék, ha azon kéne gondolkozzak, hogy továbbadjak rajta. Így hát tartósan nálunk füstöl a kis lokomotív.

Üdv!

Kérjük, hogy Bejelentkezés vagy vagy Fiók létrehozása, hogy csatlakozhass a beszélgetéshez!

Oldalmegjelenítési idő: 0.356 másodperc